Track Regional Assignments
Track & Field
Kansas State High School Activities Association
2021 Regional Track & Field Assignments
All schools participating in track have been assigned to regional sites. Following are the assignments, locations, managers, dates and times for the 2021 Regional Track & Field meets.
CLASS 6A
Garden City HS - Friday, May 21
Regional #1
Manager:
Drew Thon
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Dodge City HS
Garden City HS
Haysville-Campus HS
Hutchinson HS
Liberal HS
Wichita-East HS
Wichita-North HS
Wichita-South HS
Wichita-West HS
Olathe District Athletic Complex - Friday, May 21
Hosted By: Olathe East HS
Regional #2
Manager:
Dr. Kaleb Stoppel
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
6:30pm
Gardner-Edgerton HS
Lawrence HS
Olathe East HS
Olathe North HS
Olathe Northwest HS
Olathe South HS
Olathe West HS
Overland Park-Blue Valley HS
Overland Park-Blue Valley West HS
Shawnee Mission South HS - Friday, May 21
Regional #3
Manager:
John Johnson
Field Events:
3:00pm High Jump, 3:30pm All Others
Prelims:
4:30pm
Finals:
6:00pm
Kansas City-JC Harmon HS
Kansas City-Wyandotte HS
Overland Park-Blue Valley North HS
Overland Park-Blue Valley Northwest HS
Shawnee Mission East HS
Shawnee Mission North HS
Shawnee Mission Northwest HS
Shawnee Mission South HS
Shawnee Mission West HS
Wichita-Northwest HS - Friday, May 21
Hosted By: Wichita-Heights HS
Regional #4
Managers:
Michael Church/Lance Deckinger, CAA
Field Events:
12:00pm
Prelims:
1:00pm
Finals:
3:30pm
Derby HS
Junction City HS
Lawrence-Free State HS
Manhattan HS
Topeka HS
Topeka-Washburn Rural HS
Wichita-Heights HS
Wichita-Northwest HS
Wichita-Southeast HS
CLASS 5A
Pittsburg HS - Friday, May 21
Regional #5
Manager:
Jeff Staley
Field Events:
11:00am
Prelims:
12:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Basehor-Linwood HS
Kansas City-Piper HS
Kansas City-Sumner Academy
Kansas City-Washington HS
Lenexa-St. James Academy
Overland Park-Blue Valley Southwest HS
Overland Park-St. Thomas Aquinas HS
Pittsburg HS
Spring Hill HS
Shawnee-Mill Valley HS - Thursday, May 20
Regional #6
Manager:
Jerald VanRheen
Field Events:
4:00pm
Prelims:
5:00pm
Finals:
6:30pm
Bonner Springs HS
De Soto HS
Kansas City-FL Schlagle HS
Kansas City-Turner HS
Lansing HS
Leavenworth HS
Shawnee-Mill Valley HS
Tecumseh-Shawnee Heights HS
Topeka-Seaman HS
Valley Center HS - Thursday, May 20
Regional #7
Manager:
Chris Asmussen
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Emporia HS
Great Bend HS
Hays HS
Newton HS
Salina-Central HS
Salina-South HS
Topeka West HS
Topeka-Highland Park HS
Valley Center HS
Wichita-Northwest HS - Friday, May 21
Hosted By: Wichita-Bishop Carroll HS
Regional #8
Manager:
Tyler Fraizer
Field Events:
12:00pm
Prelims:
1:00pm
Finals:
3:30pm
Andover Central HS
Andover HS
Arkansas City HS
Goddard HS
Goddard-Eisenhower HS
Maize HS
Maize South HS
Wichita-Bishop Carroll HS
Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS
CLASS 4A
Andale HS - Thursday, May 20
Regional #9
Manager:
Steve Stanhope
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Andale HS
Augusta HS
Clearwater HS
El Dorado HS
Mulvane HS
Rose Hill HS
Towanda-Circle HS
Wellington HS
Winfield HS
Buhler HS - Friday, May 21
Regional #10
Manager:
Justin Seuser
Field Events:
2:00pm
Prelims:
5:00pm
Finals:
6:30pm
Abilene HS
Buhler HS
Chapman HS
Clay Center Community HS
Concordia HS
McPherson HS
Nickerson HS
Pratt HS
Ulysses HS
Paola HS - Friday, May 21
Regional #11
Managers:
Jeff Hines/Mike Smith
Field Events:
1:00pm
Prelims:
3:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Altamont-Labette County HS
Chanute HS
Coffeyville-Field Kindley HS
Fort Scott HS
Independence HS
Iola HS
Louisburg HS
Paola HS
Parsons HS
Tonganoxie HS - Friday, May 21
Regional #12
Manager:
Cody Witte
Field Events:
1:00pm
Prelims:
3:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Atchison HS
Baldwin HS
Eudora HS
Holton HS
Ottawa HS
Shawnee Mission-Bishop Miege HS
Tonganoxie HS
Topeka-Hayden HS
Wamego HS
CLASS 3A
Beloit HS - Friday, May 21
Regional #13
Manager:
Kyle Beisner
Field Events:
2:00pm Javelin/PV/HJ, 3:00pm All Others
Prelims:
4:30pm
Finals:
30 mins. after prelims
Beloit HS
Ellsworth HS
Gypsum-Southeast of Saline HS
Hays-Thomas More Prep-Marian HS
Hiawatha HS
Hoisington HS
Lindsborg-Smoky Valley HS
Marysville HS
Minneapolis HS
Norton Community HS
Phillipsburg HS
Riley County HS
Russell HS
Sabetha HS
Seneca-Nemaha Central HS
St. George-Rock Creek HS
Fredonia HS - Friday, May 21
Regional #14
Manager:
Dee Barnett
Field Events:
2:00pm
Prelims:
3:30pm
Finals:
5:45pm
Baxter Springs HS
Burlington HS
Caney Valley HS
Cherryvale HS
Columbus HS
Douglass HS
Eureka HS
Fredonia HS
Frontenac HS
Galena HS
Garnett-Anderson County HS
Girard HS
Neodesha HS
Riverton HS
Wichita Collegiate HS
Wichita-Trinity Academy
Holcomb HS - Friday, May 21
Regional #15
Manager:
Jerry Johnson
Field Events:
1:00pm
Prelims:
4:00pm
Finals:
30 mins after Prelims
Anthony/Harper-Chaparral HS
Cheney HS
Cimarron HS
Colby HS
Goodland HS
Halstead HS
Haven HS
Hesston HS
Holcomb HS
Hugoton HS
Kingman HS
Kismet-Southwestern Heights HS
Lakin HS
Larned HS
Lyons HS
Scott Community HS
Osage City HS - Friday, May 21
Regional #16
Manager:
Tony Heward
Field Events:
1:30pm
Prelims:
3:30pm
Finals:
4:30pm
Council Grove HS
Easton-Pleasant Ridge HS
Hoyt-Royal Valley HS
Kansas City-Bishop Ward HS
LaCygne-Prairie View HS
Meriden-Jefferson West HS
Osage City HS
Osawatomie HS
Oskaloosa HS
Perry-Lecompton HS
Pomona-West Franklin HS
Rossville HS
Santa Fe Trail HS
Silver Lake HS
St. Marys HS
Wellsville HS
CLASS 2A
Blue Rapids-Valley Heights HS - Friday, May 21
Regional #17
Manager:
Tony Trimble
Field Events:
3:00pm
Prelims:
5:00pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Atchison-Maur Hill-Mount Academy
Belleville-Republic County HS
Bennington HS
Blue Rapids-Valley Heights HS
Effingham-Atchison Co Community HS
Eskridge-Mission Valley HS
Herington HS
Horton HS
Lawrence-Bishop Seabury Academy
McLouth HS
Riverside HS
Salina-Sacred Heart HS
Valley Falls HS
Wabaunsee HS
Washington County HS
Winchester-Jefferson County North HS
Hill City HS - Friday, May 21
Regional #18
Manager:
Alan Stein
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
30 mins. after Prelims
Brookville-Ell-Saline HS
Elkhart HS
Ellinwood HS
Ellis HS
Hill City HS
Hoxie HS
Johnson-Stanton County HS
Leoti-Wichita County HS
Oakley HS
Plainville HS
Smith Center HS
Spearville HS
Sterling HS
Sublette HS
Syracuse HS
WaKeeney-Trego Community HS
Leon-Bluestem HS - Friday, May 21
Regional #19
Manager:
Nick Barnes
Field Events:
2:00pm Javelin/PV, 3:00pm All Others
Prelims:
4:30pm
Finals:
6:00pm
Belle Plaine HS
Conway Springs HS
Elbing-Berean Academy
Garden Plain HS
Hillsboro HS
Howard-West Elk HS
Hutchinson-Trinity Catholic HS
Inman HS
Leon-Bluestem HS
Marion HS
Medicine Lodge HS
Moundridge HS
Sedan HS
Sedgwick HS
Whitewater-Remington HS
Wichita-The Independent HS
Pleasanton HS - Thursday, May 20
Regional #20
Manager:
Sara Conley
Field Events:
2:00pm Javelin/PV, 3:00pm All Others
Prelims:
4:30pm
Finals:
5:30pm
Allen-Northern Heights HS
Arma-Northeast HS
Cherokee-Southeast HS
Cottonwood Falls-Chase County HS
Erie HS
Humboldt HS
Lyndon HS
Mound City-Jayhawk Linn HS
Olathe-Heritage Christian Academy
Pittsburg-St. Mary's Colgan HS
Pleasanton HS
Prairie Village-Kansas City Christian HS
Richmond-Central Heights HS
Shawnee-Maranatha Christian Academy
Uniontown HS
Yates Center HS
CLASS 1A
Caldwell HS - Friday, May 21
Regional #21
Manager:
Sean Blosser
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
5:30pm
Argonia HS
Attica HS
Buffalo-Altoona Midway HS
Burden-Central HS
Burrton HS
Caldwell HS
Canton-Galva HS
Chetopa HS
Cunningham HS
Dexter HS
Goessel HS
Hamilton HS
Hutchinson-Central Christian HS
Kiowa-South Barber HS
Langdon-Fairfield HS
Little River HS
McPherson-Elyria Christian HS
Norwich HS
Oswego HS
Oxford HS
Peabody-Burns HS
Pretty Prairie HS
Rosalia-Flinthills HS
South Haven HS
St. Paul HS
Udall HS
Wichita-Central Christian Academy
Wichita-Classical School Of Wichita
Greensburg-Kiowa County HS - Thursday, May 20
Regional #22
Manager:
Brian Deterding
Field Events:
3:00pm
Prelims:
5:00pm
Finals:
7:00pm
Ashland HS
Bucklin HS
Chase HS
Claflin-Central Plains HS
Coldwater-South Central HS
Deerfield HS
Dighton HS
Fowler HS
Greensburg-Kiowa County HS
Healy HS
Ingalls HS
Jetmore-Hodgeman County HS
Kinsley HS
La Crosse HS
Macksville HS
Meade HS
Minneola HS
Montezuma-South Gray HS
Moscow HS
Ness City HS
Otis-Bison HS
Ransom-Western Plains HS
Rolla HS
Rozel-Pawnee Heights HS
Satanta HS
Skyline HS
St. John-Hudson HS
Stafford HS
Tribune-Greeley County HS
Mankato-Rock Hills HS - Friday, May 21
Regional #23
Manager:
Sam Meyers
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
5:30pm
Almena-Northern Valley HS
Atwood-Rawlins County HS
Beloit-St. John's HS
Bird City-Cheylin HS
Brewster HS
Downs-Lakeside HS
Glasco HS
Grainfield-Wheatland/Grinnell HS
Kensington-Thunder Ridge HS
Lincoln HS
Logan HS
Mankato-Rock Hills HS
Natoma HS
Oberlin-Decatur Community HS
Osborne HS
Palco HS
Quinter HS
Rexford-Golden Plains HS
Scandia-Pike Valley HS
Sharon Springs-Wallace County HS
St. Francis HS
Stockton HS
Sylvan-Lucas Unified HS
Tescott HS
Tipton Catholic HS
Victoria HS
Weskan HS
Wilson HS
Winona-Triplains HS
Burlington HS - Thursday, May 20
Hosted By: Waverly HS
Regional #24
Manager:
Mike Kastle
Field Events:
3:00pm
Prelims:
4:30pm
Finals:
6:00pm
Axtell HS
Burlingame HS
Centralia HS
Clifton Clyde HS
Colony-Crest HS
Doniphan West HS
Frankfort HS
Hanover HS
Hartford HS
Hope HS
Jackson Heights HS
Junction City-St. Xavier HS
Lebo HS
Leroy-Southern Coffey County HS
Linn HS
Lost Springs-Centre HS
Madison HS
Marais Des Cygnes Valley HS
Miltonvale HS
Moran-Marmaton Valley HS
Olpe HS
Onaga HS
Randolph-Blue Valley HS
Solomon HS
Troy HS
Wakefield HS
Waverly HS
Wetmore HS
White City HS