Scholars Bowl
Speech & Drama

 

2022 SCHOLARS BOWL ASSIGNMENTS

CLASS 1A DII REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 3 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Beloit-St. John's HS - Rusty Lueger, Manager (4:00 p.m. start)
Axtell HS, Beloit-St. John's HS, Glasco HS, Hanover HS, Hope HS, Junction City-St. Xavier HS, Linn HS, Lost Springs-Centre HS, Miltonvale HS, Scandia-Pike Valley HS, Tescott HS, Wakefield HS, Wetmore HS, White City HS
Healy HS - Dana Shay, Manager (3:00 p.m. start)
Ashland HS, Bird City-Cheylin HS, Brewster HS, Deerfield HS, Dighton HS, Fowler HS, Healy HS, Moscow HS, Rexford-Golden Plains HS, Rolla HS, Sharon Springs-Wallace County HS, St. Francis HS, Tribune-Greeley County HS, Winona-Triplains HS
Natoma HS - Chris Broeckelman, Manager (4:00 p.m. start)
Almena-Northern Valley HS, Chase HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Hutchinson-Central Christian HS, Logan HS, McPherson-Elyria Christian HS, Natoma HS, Otis-Bison HS, Palco HS, Ransom-Western Plains HS, Rozel-Pawnee Heights HS, Stafford HS, Tipton Catholic HS, Wilson HS
Peabody-Burns HS - Tyler Schroeder, Manager (3:30 p.m. start)
Argonia HS, Attica HS, Buffalo-Altoona Midway HS, Caldwell HS, Cedar Vale HS, Chetopa HS, Cunningham HS, Hartford HS, Kiowa-South Barber HS, Leroy-Southern Coffey County HS, Peabody-Burns HS, South Haven HS, Waverly HS, Wichita-Central Christian Academy
CLASS 1A DI REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 3 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Minneola HS - Samantha Wright, Manager (4:00 p.m. start)
Bucklin HS, Coldwater-South Central HS, Greensburg-Kiowa County HS, Ingalls HS, Kinsley HS, Langdon-Fairfield HS, Macksville HS, Meade HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Norwich HS, Pretty Prairie HS, Satanta HS, Spearville HS, St. John-Hudson HS
Moran-Marmaton Valley HS - Brian Campbell, Manager (4:00 p.m. start)
Burden-Central HS, Burrton HS, Colony-Crest HS, Dexter HS, Goessel HS, Lebo HS, Madison HS, Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Oswego HS, Oxford HS, St. Paul HS, Udall HS
Ness City HS - Lyn Bernbeck, Manager (4:00 p.m. start)
Atwood-Rawlins County HS, Claflin-Central Plains HS, Downs-Lakeside HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Kensington-Thunder Ridge HS, La Crosse HS, Leoti-Wichita County HS, Lincoln HS, Ness City HS, Oberlin-Decatur Community HS, Osborne HS, Quinter HS, Stockton HS, Sylvan-Lucas Unified HS
Randolph-Blue Valley HS - Marion Mazouch, Manager (4:30 p.m. start)
Burlingame HS, Canton-Galva HS, Centralia HS, Clyde-Clifton Clyde HS, Frankfort HS, Highland-Doniphan West HS, Little River HS, Mankato-Rock Hills HS, Onaga HS, Randolph-Blue Valley HS, Solomon HS, Topeka-Cair Paravel Latin School, Troy HS, Washington County HS
CLASS 2A REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 3 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Atchison-Maur Hill-Mount Academy - Brandon Wilkes, Manager (4:00 p.m. start)
Alma-Wabaunsee HS, Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Blue Rapids-Valley Heights HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Eskridge-Mission Valley HS, Holton-Jackson Heights HS, Horton HS, Lyndon HS, McLouth HS, Oskaloosa HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Riverside HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, St. Marys HS, Valley Falls HS, Winchester-Jefferson County North HS
Moundridge HS - Adam Robb, Manager (4:00 p.m. start)
Belleville-Republic County HS, Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Elbing-Berean Academy, Herington HS, Hillsboro HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Marion HS, Moundridge HS, Salina-Sacred Heart HS, Sedgwick HS, Smith Center HS, Sterling HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS
Rosalia-Flinthills HS - Daniel Scribner, Manager (4:00 p.m. start)
Allen-Northern Heights HS, Arma-Northeast HS, Belle Plaine HS, Cherokee-Southeast HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Erie HS, Howard-West Elk HS, Leon-Bluestem HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Richmond-Central Heights HS, Rosalia-Flinthills HS, Sedan HS, Uniontown HS, Yates Center HS
Sublette HS - Lyle Befort, Manager (4:00 p.m. start)
Conway Springs HS, Elkhart HS, Ellinwood HS, Ellis HS, Garden Plain HS, Hill City HS, Hoxie HS, Johnson-Stanton County HS, Medicine Lodge HS, Oakley HS, Plainville HS, Pratt-Skyline HS, Sublette HS, Syracuse HS, WaKeeney-Trego Community HS
CLASS 3A REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 3 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Girard HS - Angela Webster, Manager (4:00 p.m. start)
Baxter Springs HS, Burlington HS, Caney Valley HS, Cherryvale HS, Columbus HS, Fredonia HS, Frontenac HS, Galena HS, Garnett-Anderson County HS, Girard HS, Humboldt HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osawatomie HS, Pomona-West Franklin HS, Riverton HS
Hays-Thomas More Prep-Marian HS - Isaac Dennis, Manager (4:00 p.m. start)
Beloit HS, Cimarron HS, Colby HS, Ellsworth HS, Goodland HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Holcomb HS, Lakin HS, Larned HS, Minneapolis HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS, Scott Community HS
Kingman HS - Roland Van Wyhe (CMAA), Manager (4:00 p.m. start)
Anthony/Harper-Chaparral HS, Cheney HS, Council Grove HS, Douglass HS, Eureka HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Halstead HS, Hesston HS, Hugoton HS, Kingman HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lyons HS, Nickerson HS, Wichita Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy
Perry-Lecompton HS - Mike Paramore, Manager (4:00 p.m. start)
Carbondale-Santa Fe Trail HS, Easton-Pleasant Ridge HS, Hiawatha HS, Hoyt-Royal Valley HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Osage City HS, Perry-Lecompton HS, Riley County HS, Rossville HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, Wellsville HS
CLASS 4A REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 4 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Abilene HS - Will Burton, Manager (4:30 p.m. start)
Abilene HS, Atchison HS, Baldwin HS, Chapman HS, Clay Center Community HS, Concordia HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Holton HS, Iola HS, Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, St. George-Rock Creek HS, Tonganoxie HS, Topeka-Hayden HS, Wamego HS
Pratt HS - Kyle Farmer, Manager (4:00 p.m. start)
Altamont-Labette County HS, Andale HS, Augusta HS, Buhler HS, Chanute HS, Clearwater HS, Coffeyville-Field Kindley HS, El Dorado HS, Independence HS, McPherson HS, Mulvane HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Towanda-Circle HS, Ulysses HS, Wellington HS, Winfield HS
CLASS 5A REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 4 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Andover Central HS - Bethany Tyndall, Manager (4:00 p.m. start)
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Emporia HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS
Overland Park-St. Thomas Aquinas HS - Oscar Garcia, Manager (4:00 p.m. start)
Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Kansas City-Piper HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Shawnee-Mill Valley HS, Spring Hill HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS
CLASS 6A REGIONALS - Thursday, February 3, 2022
The top 4 teams from each regional qualify for the State Tournament.
Garden City HS - Drew Thon, Manager (3:30 p.m. start)
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Hutchinson HS, Junction City HS, Liberal HS, Wichita-East HS, Wichita-Haysville Campus HS, Wichita-Heights HS, Wichita-North HS, Wichita-Northeast Magnet HS, Wichita-Northwest HS, Wichita-West HS
Topeka-Washburn Rural HS - Penny Lane, Manager (4:00 p.m. start)
Gardner Edgerton HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Manhattan HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS

 

Untitled Document
Current Champions
Wichita-East
Andover Central
Augusta
Wichita-Collegiate
Olathe-Heritage Christian Academy
Satanta
Tipton Catholic


[Previous State Champions]