Cross Country
Cross Country
Kansas State High School Activities Association
2021 Regional Cross Country Assignments
* Boys Team only ** Girls Team Only
CLASS 6A
(Saturday, October 23, 2021)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
JUNCTION CITY HS (Milford State Park) Matt Westerhaus, CAA & Tim Testa, Managers
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:45 a.m.
Hutchinson HS, Junction City HS, Lawrence-Free State HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-Heights HS, Wichita-North HS, Wichita-Northwest HS
OVERLAND PARK-BLUE VALLEY NORTHWEST HS (Johnson County Community College) Justin Stigge & Angelo Giacalone, Managers
GIRLS - 9:00 a.m.
BOYS - 10:20 a.m.
Gardner Edgerton HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS
SHAWNEE MISSION NORTHWEST HS (Johnson County Community College) Angelo Giacalone & Justin Stigge, Managers
GIRLS - 9:40 a.m.
BOYS - 11:00 a.m.
Kansas City-JC Harmon HS, Kansas City-Wyandotte HS, Lawrence HS, Olathe Northwest HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS
WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Darham Rogers & Jay Crayton, Managers
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus HS, Liberal HS, Wichita-East HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS
CLASS 5A
(Saturday, October 23, 2021)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
GREAT BEND HS (Great Bend-Lake Barton Golf Club) David Meter, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Goddard HS, Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS
LENEXA-ST. JAMES ACADEMY (Kansas City-Savior Pastoral Center) Rob Harber & Jared Herzet, Managers
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Bonner Springs HS, De Soto HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Shawnee-Mill Valley HS, Spring Hill HS
TOPEKA WEST HS (Topeka-Stateland Cross Country Course) Donnie Palmer & Richard Mariani, Managers
GIRLS - 9:00 a.m.
BOYS - 9:45 a.m.
Basehor-Linwood HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Piper HS, Kansas City-Washington HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Seaman HS
WICHITA-BISHOP CARROLL HS (Lake Afton) Tyler Fraizer, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:35 a.m.
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Emporia HS, Goddard-Eisenhower HS, Pittsburg HS, Topeka-Highland Park HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS
CLASS 4A
(Saturday, October 23, 2021)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
BALDWIN HS (Baldwin Golf Course) Gary Stevanus, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:45 a.m.
Baldwin HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Iola HS, Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS
BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park) Justin Seuser, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Andale HS, Buhler HS, Clearwater HS, McPherson HS, Mulvane HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Ulysses HS, Wellington HS
Meet had been moved to Fredonia - 9711 Harper Rd.
CHANUTE HS (Lakeview Recreation Area) Chris Shields, Manager
GIRLS - 1:00 p.m.
BOYS - 1:40 p.m..
Altamont-Labette County HS, Augusta HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, El Dorado HS, Independence HS, Parsons HS, Towanda-Circle HS, Winfield HS
TOPEKA WEST HS (Topeka-Stateland Cross Country Course) Donnie Palmer & Richard Mariani, Managers
GIRLS - 10:30 a.m.
BOYS - 11:15 a.m.
Abilene HS, Atchison HS, Chapman HS, Clay Center Community HS, Concordia HS, Holton HS, St. George-Rock Creek HS, Topeka-Hayden HS, Wamego HS
CLASS 3A
(Saturday, October 23, 2021)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
Delayed until 11:00 due to weather.
FREDONIA HS (Fredonia Golf Club) Brian Smith & Aaron Chard, Managers
GIRLS - 11:00 a.m.
BOYS - 11:45 a.m.
Baxter Springs HS, Burlington HS, Caney Valley HS, Columbus HS, Douglass HS, Eureka HS, Fredonia HS, Frontenac HS, *Galena HS, Garnett-Anderson County HS, Girard HS, Humboldt HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osawatomie HS, *Riverton HS
GYPSUM-SOUTHEAST OF SALINE HS (Gypsum-Southeast of Saline HS) C. J. Korf, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:45 a.m.
Anthony/Harper-Chaparral HS, Beloit HS, Cheney HS, Council Grove HS, Ellsworth HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Lyons HS, Minneapolis HS, Nickerson HS, Riley County HS, Wichita Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy
LAKIN HS (Louck Park) Nate Schmitt, Manager
GIRLS - 11:00 a.m.
BOYS - 11:35 a.m.
Cimarron HS, Colby HS, Goodland HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kingman HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lakin HS, Larned HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS, Scott Community HS
SABETHA HS (Sabetha Golf Course) Scott Burger, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Easton-Pleasant Ridge HS, Hiawatha HS, Hoyt-Royal Valley HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Osage City HS, Perry-Lecompton HS, Pomona-West Franklin HS, Rossville HS, Sabetha HS, Santa Fe Trail HS, Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, Wellsville HS
CLASS 2A
(Saturday, October 23, 2021)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park) Justin Seuser, Manager
GIRLS - 11:20 a.m.
BOYS - 12:00 p.m.
Belle Plaine HS, Belleville-Republic County HS, Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Elbing-Berean Academy, Herington HS, Hillsboro HS, Inman HS, Leon-Bluestem HS, Marion HS, *Moundridge HS, Salina-Sacred Heart HS, Sedgwick HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS
COTTONWOOD FALLS-CHASE COUNTY HS (Strong City-Tallgrass National Prairie Reserve) Alex Weiss, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:35 a.m.
Allen-Northern Heights HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Erie HS, Eskridge-Mission Valley HS, Horton HS, Howard-West Elk HS, Jackson Heights HS, Lyndon HS, Sedan HS, St. Marys HS, Valley Falls HS, Wabaunsee HS, **Yates Center HS
GREAT BEND HS (Great Bend-Lake Barton Golf Club) David Meter, Manager
GIRLS - 11:20 a.m.
BOYS - 12:00 p.m.
Elkhart HS, Ellinwood HS, Ellis HS, Hoxie HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Johnson-Stanton County HS, Medicine Lodge HS, Oakley HS, Plainville HS, Pratt-Skyline HS, Smith Center HS, Sterling HS, Sublette HS, Syracuse HS, WaKeeney-Trego Community HS
RICHMOND-CENTRAL HEIGHTS HS (Richmond-Central Heights HS) Doug North, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Arma-Northeast HS, Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Cherokee-Southeast HS, Lawrence-Bishop Seabury Academy, McLouth HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Oskaloosa HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Richmond-Central Heights HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, *Uniontown HS, *Wathena-Riverside HS, Winchester-Jefferson County North HS
CLASS 1A
(Saturday, October 23, 2021)
3 Regionals...4 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
CENTRALIA HS (Centralia City Lake) Roger Holthaus, Manager
GIRLS - 11:00 a.m.
BOYS - 11:40 a.m.
Axtell HS, Beloit-St. John's HS, Burlingame HS, Centralia HS, Clyde-Clifton Clyde HS, **Downs-Lakeside HS, Frankfort HS, Glasco HS, Hanover HS, Highland-Doniphan West HS, Kensington-Thunder Ridge HS, Lebo HS, *Lincoln HS, Linn HS, *Mankato-Rock Hills HS, *Miltonvale HS, **Natoma HS, Onaga HS, Osborne HS, Scandia-Pike Valley HS, Solomon HS, Stockton HS, Sylvan-Lucas Unified HS, Tescott HS, Topeka-Cair Paravel Latin School, Troy HS, Washington County HS, Wetmore HS, Wilson HS
NESS CITY HS (Ness County Country Club) Patrick Younger & Marc Cowles, Managers
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:45 a.m.
Almena-Northern Valley HS, Bird City-Cheylin HS, Brewster HS, Bucklin HS, Coldwater-South Central HS, Deerfield HS, *Dighton HS, Fowler HS, Greensburg-Kiowa County HS, Ingalls HS, **Jetmore-Hodgeman County HS, La Crosse HS, Leoti-Wichita County HS, *Logan HS, Meade HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Ness City HS, Oberlin-Decatur Community HS, Otis-Bison HS, *Palco HS, Quinter HS, Rexford-Golden Plains HS, Satanta HS, Sharon Springs-Wallace County HS, Spearville HS, **St. Francis HS, Tribune-Greeley County HS, Victoria HS
WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Darham Rogers & Jay Crayton, Managers
GIRLS - 11:15 a.m.
BOYS - 11:50 a.m.
Burden-Central HS, *Burrton HS, Caldwell HS, *Canton-Galva HS, Central Plains HS, Colony-Crest HS, Cunningham HS, Dexter HS, Goessel HS, Hartford HS, *Hutchinson-Central Christian HS, Kiowa-South Barber HS, Langdon-Fairfield HS, Little River HS, Lost Springs-Centre HS, Macksville HS, Madison HS, McPherson-Elyria Christian HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Oswego HS, Oxford HS, Pretty Prairie HS, **South Haven HS, St. John-Hudson HS, St. Paul HS, Udall HS, Wichita-Central Christian Academy, Wichita-Classical School Of Wichita