Basketball Assignments
Basketball

 

2022-2023 Basketball Sub-State Assignments

All schools participating in the girls and boys series will be divided into (7) classes/divisions.

The KSHSAA will host seven state tournaments for boys and girls March 8-11, 2023.

STATE TOURNAMENT SITES
Class 6A –Wichita State University-Koch Arena, Tyler Good, Manager
Class 5A –Emporia-White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 4A –Salina-Tony's Pizza Events Center, Kasey Hanney, Manager
Class 3A –HCC-Hutchinson Sports Arena, Steve Kappenman, Manager
Class 2A –KSU-Bramlage Coliseum, Marcia Rozell, Manager
Class 1A DI –Dodge City-United Wireless Arena, Shawn Steiner, Manager
Class 1A DII –Barton Community College, Trevor Rolfs, Manager

2023 Sub-State Assignments
(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)
Following are the sites, managers and assignments for girls and boys sub-state basketball tournaments. The Kansas State High School Activities Association and its member schools sponsor these tournaments for the girls and boys in the state of Kansas.


Classes 6A, 5A, 4A

These classes will have 36 schools in each class. These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis.

  • Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments. There will be four 4-team tournaments. The teams seeded #17 and #18 may play on Monday, February 27. This is not a bracket game.
  • The top seeded team will host all games.
  • Seeding will be completed on Saturday, February 25, 2023 at 10:00 a.m. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Tuesday, February 28 will be semifinals for 4A Boys, 5A Girls and 6A Boys at the higher seeded team.
  • Wednesday, March 1 will be semifinals for 4A Girls, 5A Boys and 6A Girls at the higher seeded team.
  • Friday, March 3 will be finals for 4A Boys, 5A Girls and 6A Boys at the higher seeded team.
  • Saturday, March 4 will be finals for 4A Girls, 5A Boys and 6A Girls at the higher seeded team.

CLASS 6A SUB-STATES
(February 28 - March 4)

East — Todd McAtee, Shawnee Mission West HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Gardner Edgerton HS, Kansas City-JC Harmon HS, Kansas City-Wyandotte HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS, Shawnee-Mill Valley HS

West — Kaleb Stoppel, Wichita-USD #259, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus, Junction City HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Liberal HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-East HS, Wichita-Heights HS, Wichita-North HS, Wichita-Northwest HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS

CLASS 5A SUB-STATES
(February 28 - March 4)

East — Gary Mattingly, Lansing HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Piper HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS

West — Brian Becker, Newton HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Emporia HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Hays HS, Hutchinson HS, Maize HS, Maize South HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Topeka West HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS

CLASS 4A SUB-STATES
(February 28 - March 4)

East — Cara Kimberlin, Eudora HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Altamont-Labette County HS, Atchison HS, Baldwin HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Holton HS, Independence HS, Iola HS, Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Parsons HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS, Topeka-Hayden HS, Wamego HS

West — Justin Seuser, Buhler HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Abilene HS, Andale HS, Augusta HS, Buhler HS, Chapman HS, Clay Center Community HS, Clearwater HS, El Dorado HS, Hugoton HS, McPherson HS, Mulvane HS, Pratt HS, Rose Hill HS, St. George-Rock Creek HS, Towanda-Circle HS, Ulysses HS, Wellington HS, Winfield HS


Class 3A, 2A

Class 2A will have 65 schools and 3A will have 64 schools per class. These schools will conduct 8 sub-state tournaments of eight/nine schools. Groupings are based on a geographical basis after host sites are determined.

  • Seeding will be completed on Wednesday, February 22, 2023 at 10:00 a.m. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Monday, February 27 Class 3A Girls and 2A Boys will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Tuesday, February 28 Class 3A Boys and 2A Girls will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Thursday, March 2 Class 3A Girls and 2A Boys will play semifinal contests at the sub-state host site.
  • Friday, March 3 Class 3A Boys and 2A Girls will play semifinal contests at the sub-state host site.
  • Saturday, March 4 Class 2A Boys and Class 3A Girls will play at 5:30 p.m. with the winner advancing to the state tournament. Class 3A Boys and Class 2A Girls will play at 7:00 p.m. with the winner advancing to the state tournament.

CLASS 3A SUB-STATES
(February 27 - March 4)

Eureka HS - Joe Thornburg, Manager [Boys] [Girls]
Council Grove HS, Douglass HS, Eureka HS, Fredonia HS\Longton-Elk Valley HS, Humboldt HS, Neodesha HS, Wichita Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy

Garnett-Anderson County HS - Marshall Nienstedt, Manager [Boys] [Girls]
Burlington HS, Garnett-Anderson County HS, LaCygne-Prairie View HS, Osage City HS, Osawatomie HS, Pomona-West Franklin HS, Santa Fe Trail, Wellsville HS

Girard HS - Chris Swartz, Manager [Boys] [Girls]
Baxter Springs HS, Caney Valley HS, Cherryvale HS, Columbus HS, Frontenac HS, Galena HS, Girard HS, Riverton HS

Lakin HS - Jacy Holloway, Manager [Boys] [Girls]
Cimarron HS, Colby HS, Goodland HS, Holcomb HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lakin HS, Larned HS, Scott Community HS

Lyons HS - Jeff Fuss, Manager [Boys] [Girls]
Anthony/Harper-Chaparral HS, Cheney HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Kingman HS, Lyons HS, Nickerson HS

Marysville HS - Cole Fredrickson, Manager [Boys] [Girls]
Concordia HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Hiawatha HS, Marysville HS, Minneapolis HS, Riley County HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS

Perry-Lecompton HS - Mike Paramore, Manager [Boys] [Girls]
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Hoyt-Royal Valley HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Meriden-Jefferson West HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Perry-Lecompton HS, Rossville HS, Silver Lake HS

Russell HS - Andrew Stueve, Manager [Boys] [Girls]
Beloit HS, Ellsworth HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Hoisington HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS

CLASS 2A SUB-STATES
(February 27 - March 4)

Belle Plaine HS - David Martin, Manager [Boys] [Girls]
Belle Plaine HS, Conway Springs HS, Dexter/Cedar Vale, Garden Plain HS, Howard-West Elk HS, Leon-Bluestem HS, Sedan HS, Wichita-The Independent HS

Ellis HS - Derek Schoenthaler, Manager [Boys] [Girls]
Atwood-Rawlins County HS, Ellis HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hill City HS, Hoxie HS, Plainville HS, Smith Center HS, WaKeeney-Trego Community HS

Erie HS - Noah Francis, Manager [Boys] [Girls]
Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Erie HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Richmond-Central Heights HS, Uniontown HS

Hillsboro HS - Robert Rempel, Manager [Boys] [Girls]
Allen-Northern Heights HS, Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Herington HS, Hillsboro HS, Marion HS, Salina-Sacred Heart HS

Horton HS - Nick Dowell, Manager [Boys] [Girls]
Belleville-Republic County HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Easton-Pleasant Ridge HS, Horton HS, Jackson Heights, Riverside , Valley Falls HS, Winchester-Jefferson County North HS

St. Marys HS - Myron Flax, Manager [Boys] [Girls]
Eskridge-Mission Valley HS, Lyndon HS, McLouth HS, Oskaloosa HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, St. Marys HS, Topeka-Cair Paravel Latin School, Wabaunsee

Sterling HS - Wes Laudermilk, Manager [Boys] [Girls]
Elbing-Berean Academy, Ellinwood HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Moundridge HS, Sedgwick HS, Sterling HS, Whitewater-Remington HS

Syracuse HS - Joshua Johnson, Manager [Boys] [Girls]
Elkhart HS, Johnson-Stanton County HS, Leoti-Wichita County HS, Meade HS, Medicine Lodge HS, Oakley HS, Sublette HS, Syracuse HS


Classes 1A Division I & Division II

Sub-state seeding will be on Saturday, February 18 at 10:00 a.m. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.

  • Thursday, February 23 1A Div. I & II girls will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Friday, February 24 1A Div. I & II boys will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Thursday, March 2 1A Div. I & II girls will play semifinal games at the primary sub-state host site.
  • Friday, March 3 1A Div. I & II boys will play semifinal games at the primary sub-state host site.
  • Saturday, March 4 will be a girls championship game at 5:30 p.m. followed by a boys championship game at 7:00 p.m.

CLASS 1A DI SUB-STATES
(February 23 - March 4)

Kinsley HS - Corey Dunlap , Manager [Boys] [Girls]
Greensburg-Kiowa County HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Kinsley HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Satanta HS, Spearville HS

Little River HS - Erik Base, Manager [Boys] [Girls]
Central Plains, Langdon-Fairfield HS, Little River HS, Macksville HS, Pratt-Skyline HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS

Onaga HS - Adam Kufahl, Manager [Boys] [Girls]
Burlingame HS, Centralia HS, Highland-Doniphan West HS, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Marais Des Cygnes Valley , Onaga HS, Troy HS

Oswego HS - Chris Ball, Manager [Boys] [Girls]
Colony-Crest HS, Madison/Hamilton, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Oswego HS, Rosalia-Flinthills HS, Yates Center HS

Oxford HS - Kyle Green, Manager [Boys] [Girls]
Burden-Central HS, Norwich HS, Oxford HS, Udall HS, Wichita-Central Christian Academy, Wichita-Classical School Of Wichita

Quinter HS - Eric Rucker, Manager [Boys] [Girls]
La Crosse HS, Ness City HS, Oberlin-Decatur Community HS, Quinter HS, St. Francis HS, Victoria HS

Solomon HS - Nicholas Owen, Manager [Boys] [Girls]
Canton-Galva HS, Goessel HS, Lincoln HS, McPherson-Elyria Christian HS, Solomon HS, Sylvan-Lucas Unified, White City HS\Hope HS

Washington County HS - Robert Smith, Manager [Boys] [Girls]
Clyde-Clifton Clyde HS, Downs-Lakeside HS, Frankfort HS, Mankato-Rock Hills HS, Osborne HS, Randolph-Blue Valley HS, Washington County HS

CLASS 1A DII SUB-STATES
(February 23 - March 4)

Axtell HS - Jayson Tynon, Manager [Boys] [Girls]
Axtell HS, Hanover HS, Linn HS, Olathe-Kansas School For The Deaf, Scandia-Pike Valley HS, Wetmore HS

Burrton HS - Terry Bruton, Manager [Boys] [Girls]
Burrton HS, Hutchinson-Central Christian HS, Junction City-St. Xavier HS, Lost Springs-Centre HS, Peabody-Burns HS, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Wakefield HS

Deerfield HS - Juan Moreno, Manager [Boys] [Girls]
Ashland HS, Bucklin HS, Deerfield HS, Ingalls HS, Moscow HS, Rolla HS

Grainfield-Wheatland/Grinnell HS - Will Bixenman, Manager [Boys] [Girls]
Bird City-Cheylin HS, Dighton HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Rexford-Golden Plains HS, Sharon Springs-Wallace County HS, Tribune-Greeley County HS, Winona-TriPlains/Brewster

Kiowa-South Barber HS - Brent Shaffer, Manager [Boys] [Girls]
Argonia HS, Attica HS, Caldwell HS, Coldwater-South Central HS, Cunningham HS, Kiowa-South Barber HS, South Haven HS

Ransom-Western Plains HS - Pat Flax, Manager [Boys] [Girls]
Chase HS, Otis-Bison HS, Rozel-Pawnee Heights HS, Stafford HS, Wilson HS, WPH (Ransom-Western Plains & Healy)

Tescott HS - Daymon Walker, Manager [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley HS, Beloit-St. John's/Tipton, Kensington-Thunder Ridge HS, Logan HS\Palco HS, Natoma HS, Stockton HS, Tescott HS

Waverly HS - Susan Wildeman, Manager [Boys] [Girls]
Buffalo-Altoona Midway HS, Chetopa HS, Hartford HS, Lebo HS, Leroy-Southern Coffey County HS, St. Paul HS, Waverly HS