Basketball Assignments
Basketball

 

2018-2019 Basketball Regional & Sub-State Assignments

All schools participating in the girls and boys series will be divided into (8) classes/divisions.

The KSHSAA will host six state tournaments for boys and girls March 6-9, 2019.

STATE TOURNAMENT SITES
Class 6A –Wichita State University-Koch Arena, Aaron Meier, Manager
Class 5A –Emporia-White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 4A –Salina-Tony's Pizza Events Center, Kasey Hanney, Manager
Class 3A –HCC-Hutchinson Sports Arena, Steven Kappenman, Manager
Class 2A –Fort Hays State University-Gross Memorial Coliseum, Brad Haynes, Manager
Class 1A –Dodge City-United Wireless Arena, Paul Lewis, Manager

2019 Sub-State Assignments
(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)
Following are the sites, managers and assignments for girls and boys sub-state basketball tournaments. The Kansas State High School Activities Association and its member schools sponsor these tournaments for the girls and boys in the state of Kansas.


Classes 6A, 5A, 4A

These classes will have 36 schools in each class. These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis.

  • Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments. There will be two 5-team tournaments and two 4-team tournaments.
  • The top seeded team will host all games.
  • Seeding will be completed on Wednesday, February 20, 2019 at 10:00 AM. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Possible dates for play-in games (15 v. 18 and 16 v. 17) are Saturday, February 23, Monday, February 25 and Tuesday, February 26.
  • Wednesday, February 27 will be semi-finals for 4A Boys, 5A Girls, and 6A Boys at the higher seeded team.
  • Thursday, February 28 will be semi-finals for 4A Girls, 5A Boys, and 6A Girls at the higher seeded team.
  • Friday, March 1 will be finals for 4A Boys, 5A Girls, and 6A Boys at the higher seeded team.
  • Saturday, March 2 will be finals for 4A Girls, 5A Boys, and 6A Girls at the higher seeded team.

CLASS 6A SUB-STATES
(February 23 - March 2)

East — John Johnson, Shawnee Mission South HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Kansas City-JC Harmon HS, Kansas City-Wyandotte HS, Leavenworth HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS, Shawnee-Mill Valley HS

West — J. Means, Wichita-USD #259, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Gardner-Edgerton HS, Haysville-Campus, Hutchinson HS, Junction City HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Liberal HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-East HS, Wichita-North HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS

CLASS 5A SUB-STATES
(February 23 - March 2)

East — Gary Mattingly, Lansing HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Emporia HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Lansing HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS

West — Brian Becker, Newton HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, McPherson HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Heights HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS, Wichita-Northwest HS

CLASS 4A SUB-STATES
(February 23 - March 2)

East — Gary Stevanus, Baldwin HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Altamont-Labette County HS, Atchison HS, Baldwin HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Garnett-Anderson County HS, Independence HS, Iola HS, Kansas City-Piper HS, Louisburg HS, Osawatomie HS, Ottawa HS, Paola HS, Parsons HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS

West — Justin Seuser, Buhler HS, Seeding Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Abilene HS, Andale HS, Augusta HS, Buhler HS, Chapman HS, Clearwater HS, El Dorado HS, Mulvane HS, Nickerson HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Topeka-Hayden HS, Towanda-Circle HS, Ulysses HS, Wamego HS, Wellington HS, Wichita-Trinity Academy, Winfield HS


Class 3A, 2A

Classes 2A and 3A will have 64 schools in each class. These schools will conduct 8 sub-state tournaments of eight schools. Grouping are based on a geographical basis after host sites are determined.

  • Seeding will be completed on Wednesday, February 20, 2019 at 10:00 AM. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Monday, February 25 Class 3A girls and Class 2A boys will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Tuesday, February 26, Class 3A boys and Class 2A girls will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Thursday, February 28, Class 3A girls and Class 2A boys will play semifinal contests at the sub-state host site.
  • riday, March 1, Class 3A boys and Class 2A girls will play semifinal games at the sub-state host site.
  • Saturday, March 2, Class 2A and 3A girls and boys will play final games at the sub-state host to determine which school advances to the state tournament.

CLASS 3A SUB-STATES
(February 25 - March 2)

Caney Valley HS - Tom Nelson, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Baxter Springs HS, Caney Valley HS, Cherryvale HS, Columbus HS, Frontenac HS, Galena HS, Girard HS, Riverton HS

Eureka HS - Andy Hughes, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Burlington HS, Douglass HS, Erie HS, Eureka HS, Fredonia HS, Fredonia HS\Longton-Elk Valley HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osage City HS

Haven HS - Katelyn Thomas, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Anthony/Harper-Chaparral HS, Belle Plaine HS, Cheney HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Kingman HS, Wichita Collegiate HS

Hoisington HS - Matt Shultz, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Gypsum-Southeast of Saline HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Lyons HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS

Kismet-Southwestern Heights HS - Matt Scripsick, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Cimarron HS, Colby HS, Goodland HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Larned HS, Scott Community HS

Marysville HS - Doug Minneman, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge HS, Hiawatha HS, Holton HS, Marysville HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS, Wathena-Riverside HS

Perry-Lecompton HS - Mike Paramore, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Hoyt-Royal Valley HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Meriden-Jefferson West HS, Perry-Lecompton HS, Pomona-West Franklin HS, Santa Fe Trail, Silver Lake HS, Wellsville HS

Riley County HS - Erik Willimon, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Beloit HS, Clay Center Community HS, Concordia HS, Council Grove HS, Minneapolis HS, Riley County HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS

CLASS 2A SUB-STATES
(February 25 - March 2)

Arma-Northeast HS - Piper Richardson, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Howard-West Elk HS, Humboldt HS, Oswego HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Uniontown HS, Yates Center HS

Blue Rapids-Valley Heights HS - Tony Trimble, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Belleville-Republic County HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Horton HS, Jackson Heights, McLouth HS, Oskaloosa HS, Winchester-Jefferson County North HS

Conway Springs HS - Matt Biehler, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Conway Springs HS, Garden Plain HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Leon-Bluestem HS, Medicine Lodge HS, Sedgwick HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS

Leoti-Wichita County HS - Haydon Parks, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Ellis HS, Hoxie HS, Leoti-Wichita County HS, Oakley HS, Oberlin-Decatur Community HS, Plainville HS, Smith Center HS, WaKeeney-Trego Community HS

Marion HS - Brian Schuh, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Allen-Northern Heights HS, Eskridge-Mission Valley HS, Goessel HS, Herington HS, Hillsboro HS, Marion HS, Rossville HS, Wabaunsee

Meade HS - Mike Wilhelm, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Elkhart HS, Johnson-Stanton County HS, Lakin HS, Meade HS, Ness City HS, Pratt-Skyline HS, Sublette HS, Syracuse HS

Pleasanton HS - Danny Looney, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Pleasanton HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Richmond-Central Heights HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy

Sterling HS - Wes Laudermilk, Manager [Boys] [Girls]
Ticket Prices
Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Canton-Galva HS, Ellinwood HS, Ellsworth HS, Inman HS, Salina-Sacred Heart HS, Sterling HS


Classes 1A

The structure for the Class 1A regional and sub-state tournaments is listed below.
Class 1A will have regional tournaments conducted February 18-23, 2019.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have four regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. There are 108 schools participating so there will be 4 regionals of 27 teams. Each regional will have 6 or 7 schools assigned.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: will be completed on Wednesday, February 13, 2019 at 10:00 AM. Brackets will be posted when tournament seeding is completed.
  • Format: Monday (girls)/Tuesday (boys) will be played at the higher seeded team. Thursday, Friday, Saturday games will be played at the primary host site listed below. Seeding for the 1A sub-states will be completed and released on Sunday, February 24, 2019.

Class 1A sub-state tournaments will be held at pre-determined sites on February 28, March 1 & 2, 2019. Girls’ semifinals will be Thursday, boys semifinals will be Friday and Saturday will be a girls and boys championship game. The winners of these games will advance to the state tournament.

CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 18- February 23)
Argonia HSBob Almanza, Manager(s) [Boys] [Girls]
Argonia HS, Caldwell HS, Norwich HS, Oxford HS, South Haven HS, Udall HS, Wichita-Classical School Of Wichita
Chetopa HSJaunc Bradshaw, Manager(s) [Boys] [Girls]
Buffalo-Altoona Midway HS, Burden-Central HS, Chetopa HS, Dexter/Cedar Vale, Sedan HS, St. Paul HS
Moundridge HSVance Unrau, Manager(s) [Boys] [Girls]
Burrton HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Elbing-Berean Academy, McPherson-Elyria Christian HS, Moundridge HS, Peabody-Burns HS, Rosalia-Flinthills HS
Olpe HSChris Schmidt, Manager(s) [Boys] [Girls]
Colony-Crest HS, Hartford HS, Leroy-Southern Coffey County HS, Madison/Hamilton, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Waverly HS
Sub-States
(February 28 - March 2)
Alma-Wabaunsee HS - Jeron Weisshaar, Manager [Boys] [Girls]
Clay Center Community HS - Greg Ferguson, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 18- February 23)
Lebo HSDale True, Manager(s) [Boys] [Girls]
Burlingame HS, *Junction City-St. Xavier HS, Lebo HS, Lost Springs-Centre HS, Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS, Rural Vista (Hope/White City)
Onaga HSAnne Suther, Manager(s) [Boys] [Girls]
Axtell HS, Centralia HS, Highland-Doniphan West HS, Onaga HS, Troy HS, Valley Falls HS, Wetmore HS
Solomon HSJim Atkisson, Manager(s) [Boys] [Girls]
Beloit-St. John's/Tipton, Lincoln HS, Mankato-Rock Hills HS, Scandia-Pike Valley HS, Solomon HS, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Tescott HS
Washington County HSScott Romeiser, Manager(s) [Boys] [Girls]
Clyde-Clifton Clyde HS, Frankfort HS, Hanover HS, Linn HS, Randolph-Blue Valley HS, Wakefield HS, Washington County HS
Sub-States
(February 28 - March 2)
Russell HS - Scott Nuss, Manager [Boys] [Girls]
WaKeeney-Trego Community HS - Jeremy Samson, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 18- February 23)
Grainfield-Wheatland/Grinnell HSTerry Ostmeyer, Manager(s) [Boys] [Girls]
Dighton HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Quinter HS, Sharon Springs-Wallace County HS, Tribune-Greeley County HS, Weskan HS, WPH (Ransom-Western Plains & Healy)
Hill City HSAlan Stein, Manager(s) [Boys] [Girls]
Downs-Lakeside HS, Hill City HS, Kensington-Thunder Ridge HS, Logan HS, Osborne HS, Palco HS, Stockton HS
Rexford-Golden Plains HSTravis Smith, Manager(s) [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley HS, Atwood-Rawlins County HS, Bird City-Cheylin HS, Brewster HS\Winona-Triplains HS, Rexford-Golden Plains HS, St. Francis HS
Sylvan-Lucas Unified HSCraig Batchman, Manager(s) [Boys] [Girls]
Central Plains, La Crosse HS, *Natoma HS, Otis-Bison HS, Sylvan-Lucas Unified, Victoria HS, Wilson HS
Sub-States
(February 28 - March 2)
Dodge City Community College - Jacob Ripple, Manager [Boys] [Girls]
Pratt Community College - Scott Goodheart, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 18- February 23)
Coldwater-South Central HSTim Erickson, Manager(s) [Boys] [Girls]
Ashland HS, Attica HS, Bucklin HS, Coldwater-South Central HS, Cunningham HS, Greensburg-Kiowa County HS, Kiowa-South Barber HS
Jetmore-Hodgeman County HSTrent Bright, Manager(s) [Boys] [Girls]
Deerfield HS, Ingalls HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Kinsley HS, Macksville HS, Rozel-Pawnee Heights HS, Spearville HS
Little River HSDon Zimmerman, Manager(s) [Boys] [Girls]
Chase HS, Hutchinson-Central Christian HS, Langdon-Fairfield HS, Little River HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS, Stafford HS
Montezuma-South Gray HSMark Applegate, Manager(s) [Boys] [Girls]
Fowler HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Moscow HS, Rolla HS, Satanta HS