Volleyball
Volleyball

 

2018 Volleyball Regional & Sub-State Assignments

Sub-State assignments/tournaments
48 sub-state tournaments will be conducted on SATURDAY, OCTOBER 20. The winner of each sub-state tournament will advance to the state tournament on October 26-27.

  • Classes 6A, 5A and 4A will have 36 schools in each class. These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis. Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments (25-team tournaments and 2 4-team tournaments). The top 4 seeds will host a tournament.
  • Classes 3A and 2A will have 64 schools in each class. These schools will conduct 8 sub-state tournaments of 8 schools. Class 1A will conduct eight 4-team sub-state tournaments - 2 in each geographical area.
  • Brackets/Seeding: 6A, 5A, 4A Tournaments = Friday, October 12 @ 10AM; 3A, 2A, 1A Tournaments = Wednesday, October 17 @ 10AM. Brackets will be posted when tournaments are seeded.
  • Format/Time: Classes 6A, 5A, 4A, and 1A tournaments will be conducted on one court. Play- in matches in 6A, 5A and 4A will begin at 1PM with the 4 team brackets beginning in all tournaments at 2PM. Classes 3A and 2A will be played on one court (1PM) or 2 courts (2PM). 1A will conduct two 4-team tournaments on one court-one at 1PM and the second one at 5PM.
  • Results: Complete results will be posted online Saturday evening, October 20, when received from the tournament manager.
  • State Brackets: Posted online Sunday, October 21 @ www.kshsaa.org/athletics/volleyball


CLASS 6A SUB-STATES
(Saturday, October 20)

Seeding Manager: Cindy Roach, Overland Park-Blue Valley West HS
Kansas City-JC Harmon HS; Kansas City-Wyandotte HS; Leavenworth HS; Olathe East HS; Olathe North HS; Olathe Northwest HS; Olathe South HS; Olathe West HS; Overland Park-Blue Valley HS; Overland Park-Blue Valley North HS; Overland Park-Blue Valley Northwest HS; Overland Park-Blue Valley West HS; Shawnee Mission East HS; Shawnee Mission North HS; Shawnee Mission Northwest HS; Shawnee Mission South HS; Shawnee Mission West HS; Shawnee-Mill Valley HS;

Seeding Manager: Chris Asmussen, Wichita-Southeast HS
Derby HS; Dodge City HS; Garden City HS; Gardner-Edgerton HS; Haysville Campus HS; Hutchinson HS; Junction City HS; Lawrence HS; Lawrence-Free State HS; Liberal HS; Manhattan HS; Topeka HS; Topeka-Washburn Rural HS; Wichita-East HS; Wichita-North HS; Wichita-South HS; Wichita-Southeast HS; Wichita-West HS;

CLASS 6A STATE TOURNAMENT - TONY'S PIZZA EVENT CENTER
Derrick Young, Manager

 

CLASS 5A SUB-STATES
(Saturday, October 20)

Seeding Manager: Eric Armstrong, Goddard-Eisenhower HS
Andover Central HS; Andover HS; Arkansas City HS; Goddard HS; Goddard-Eisenhower HS; Great Bend HS; Hays HS; Maize HS; Maize South HS; McPherson HS; Newton HS; Salina-Central HS; Salina-South HS; Valley Center HS; Wichita-Bishop Carroll HS; Wichita-Heights HS; Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS; Wichita-Northwest HS;

Seeding Manager: Gary Mattingly, Lansing HS
Basehor-Linwood HS; Bonner Springs HS; De Soto HS; Emporia HS; Kansas City-FL Schlagle HS; Kansas City-Sumner Academy; Kansas City-Turner HS; Kansas City-Washington HS; Lansing HS; Lenexa-St. James Academy; Overland Park-Blue Valley Southwest HS; Overland Park-St. Thomas Aquinas HS; Pittsburg HS; Spring Hill HS; Tecumseh-Shawnee Heights HS; Topeka West HS; Topeka-Highland Park HS; Topeka-Seaman HS;

CLASS 5A STATE TOURNAMENT - TONY'S PIZZA EVENT CENTER
Derrick Young, Manager

 

CLASS 4A SUB-STATES
(Saturday, October 20)

Seeding Manager: Brad Graf, Ottawa HS
Altamont-Labette County HS; Atchison HS; Baldwin HS; Chanute HS; Coffeyville-Field Kindley HS; Eudora HS; Fort Scott HS; Garnett-Anderson County HS; Independence HS; Iola HS; Kansas City-Piper HS; Louisburg HS; Osawatomie HS; Ottawa HS; Paola HS; Parsons HS; Shawnee Mission-Bishop Miege HS; Tonganoxie HS;

Seeding Manager: John Coslett, Towanda-Circle HS
Abilene HS; Andale HS; Augusta HS; Buhler HS; Chapman HS; Clearwater HS; El Dorado HS; Mulvane HS; Nickerson HS; Pratt HS; Rose Hill HS; Topeka-Hayden HS; Towanda-Circle HS; Ulysses HS; Wamego HS; Wellington HS; Wichita-Trinity Academy; Winfield HS;

CLASS 4A STATE TOURNAMENT - HUTCHINSON SPORTS ARENA
Josh Gooch, Manager

 

CLASS 3A SUB-STATES
(Saturday, October 20)

(64 schools = 8 Sub-States @ 8 schools)

Cimarron HSMike Schartz, Manager(s) (2 Courts)
Cimarron HS; Goodland HS; Hoisington HS; Holcomb HS; Hugoton HS; Kismet-Southwestern Heights HS; Larned HS; Scott Community HS;

Douglass HSJason Menard, CAA, Manager(s) (2 Courts)
Anthony/Harper-Chaparral HS; Belle Plaine HS; Caney Valley HS; Douglass HS; Eureka HS; Fredonia HS; Neodesha HS; Wichita Collegiate HS;

Lyons HSJeff Fuss, Manager(s) (2 Courts)
Cheney HS; Gypsum-Southeast of Saline HS; Halstead HS; Haven HS; Hesston HS; Kingman HS; Lindsborg-Smoky Valley HS; Lyons HS;

Marysville HSDoug Minneman, Manager(s) (2 Courts)
Clay Center Community HS; Hiawatha HS; Marysville HS; Riley County HS; Sabetha HS; Seneca-Nemaha Central HS; St. George-Rock Creek HS; Wathena-Riverside HS;

Phillipsburg HSAndy Kenney, Manager(s) (1 Court)
Beloit HS; Colby HS; Concordia HS; Hays-Thomas More Prep-Marian HS; Minneapolis HS; Norton Community HS; Phillipsburg HS; Russell HS;

Riverton HSDanny Weaver, Manager(s) (2 Courts)
Baxter Springs HS; Cherryvale HS; Columbus HS; Erie HS; Frontenac HS; Galena HS; Girard HS; Riverton HS;

Silver Lake HSWarren Bledsoe, Manager(s) (2 Courts)
Atchison-Maur Hill-Mount Academy; Council Grove HS; Easton-Pleasant Ridge HS; Holton HS; Hoyt-Royal Valley HS; Meriden-Jefferson West HS; Silver Lake HS; St. Marys HS;

Wellsville HSBrad Burkdoll, Manager(s) (2 Courts)
Burlington HS; Kansas City-Bishop Ward HS; LaCygne-Prairie View HS; Osage City HS; Perry-Lecompton HS; Pomona-West Franklin HS; Santa Fe Trail HS; Wellsville HS;

CLASS 3A STATE TOURNAMENT - HUTCHINSON SPORTS ARENA
Josh Gooch, Manager

 

CLASS 2A SUB-STATES
(Saturday, October 20)

(64 schools = 8 Sub-States @ 8 schools)

Blue Rapids-Valley Heights HSTony Trimble, Manager(s) (1 Court)
Belleville-Republic County HS; Blue Rapids-Valley Heights HS; Effingham-Atchison Co Community HS; Horton HS; Jackson Heights HS; Oskaloosa HS; Rossville HS; Winchester-Jefferson County North HS;

Garden Plain HSCory Brack, Manager(s) (2 Courts)
Conway Springs HS; Garden Plain HS; Hutchinson-Trinity Catholic HS; Leon-Bluestem HS; Medicine Lodge HS; Sedgwick HS; Whitewater-Remington HS; Wichita-The Independent HS;

Herington HSTom Flax, Manager(s) (1 Court)
Allen-Northern Heights HS; Bennington HS; Brookville-Ell-Saline HS; Eskridge-Mission Valley HS; Herington HS; Lyndon HS; Salina-Sacred Heart HS; Wabaunsee HS;

Inman HSRuss Goering, Manager(s) (2 Courts)
Canton-Galva HS; Ellinwood HS; Ellsworth HS; Goessel HS; Hillsboro HS; Inman HS; Marion HS; Sterling HS;

Meade HSMike Wilhelm, Manager(s) (1 Court)
Elkhart HS; Johnson-Stanton County HS; Lakin HS; Leoti-Wichita County HS; Meade HS; Pratt-Skyline HS; Sublette HS; Syracuse HS;

Plainville HSChris Drees, Manager(s) (2 Courts)
Ellis HS; Hoxie HS; Ness City HS; Oakley HS; Oberlin-Decatur Community HS; Plainville HS; Smith Center HS; WaKeeney-Trego Community HS;

Pleasanton HSDanny Looney, Manager(s) (2 Courts)
Lawrence-Bishop Seabury Academy; McLouth HS; Mound City-Jayhawk Linn HS; Olathe-Heritage Christian Academy; Pleasanton HS; Prairie Village-Kansas City Christian HS; Richmond-Central Heights HS; Shawnee-Maranatha Christian Academy;

Uniontown HSJim Mason, Manager(s) (1 Court)
Arma-Northeast HS; Cherokee-Southeast HS; Howard-West Elk HS; Humboldt HS; Oswego HS; Pittsburg-St. Mary's Colgan HS; Uniontown HS; Yates Center HS;

CLASS 2A STATE TOURNAMENT - GROSS MEMORIAL COLISEUM
Brad Haynes, Manager

 

CLASS 1A REGIONALS & SUB-STATES

Regional assignments/tournaments
16 Class 1A regional tournaments will be conducted on TUESDAY, OCTOBER 16.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have 4 regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. 107 schools = 3 groups @ 27 schools & 1 group @ 26 schools. Each Group = 4 Regional Tournaments of 6 or 7 schools.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: 1A = Wednesday, October 10 @ 10AM. Brackets will be posted when tournament is seeded.
  • Format/Time: 1A Regional tournaments will be conducted on one court. Tournaments with 7 schools will start at 2PM; tournaments with 6 schools will start at 3PM.
  • Results: Complete results will be posted online Tuesday evening, October 16, when received from the tournament manager
  • All Regional Tournament first and second place finishers will advance to the Sub State as identified. 4 Sub-States sites divided into 2 tournaments.

Centralia HSRoger Holthaus, Manager(s) (1 Court) -- Saturday, October 20
CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 16)
27 Schools = 3 @ 7; 1 @ 6
Burlingame HSTammy Baird, Manager(s) (1 Court)
Burlingame HS; Junction City-St. Xavier HS; Lost Springs-Centre HS; Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS; Rural Vista HS; Waverly HS;
Hanover HSKim Lohse, Manager(s) (1 Court)
Clyde-Clifton Clyde HS; Frankfort HS; Hanover HS; Linn HS; Mankato-Rock Hills HS; Scandia-Pike Valley HS; Washington County HS;
Onaga HSAnne Suther, Manager(s) (1 Court)
Axtell HS; Centralia HS; Highland-Doniphan West HS; Onaga HS; Troy HS; Valley Falls HS; Wetmore HS;
Solomon HSJim Atkisson, Manager(s) (1 Court)
Beloit-St. John's/Tipton HS; Lincoln HS; Randolph-Blue Valley HS; Solomon HS; Southern Cloud HS; Tescott HS; Wakefield HS;

Greensburg-Kiowa County HSTravis Powell, Manager(s) (1 Court) -- Saturday, October 20
CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 16)
27 Schools = 3 @ 7; 1 @ 6
Coldwater-South Central HSTim Erickson, Manager(s) (1 Court)
Ashland HS; Attica HS; Coldwater-South Central HS; Cunningham HS; Greensburg-Kiowa County HS; Kiowa-South Barber HS;
Ingalls HSSteve Johnson, Manager(s) (1 Court)
Deerfield HS; Fowler HS; Ingalls HS; Montezuma-South Gray HS; Moscow HS; Rolla HS; Satanta HS;
Spearville HSTravis Callaway, Manager(s) (1 Court)
Bucklin HS; Jetmore-Hodgeman County HS; Kinsley HS; Macksville HS; Minneola HS; Rozel-Pawnee Heights HS; Spearville HS;
St. John-Hudson HSBrian Watts, Manager(s) (1 Court)
Chase HS; Hutchinson-Central Christian HS; Langdon-Fairfield HS; Little River HS; Pretty Prairie HS; St. John-Hudson HS; Stafford HS;

Ransom-Western Plains HSPat Flax, Manager(s) (1 Court) -- Saturday, October 20
CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 16)
26 Schools = 2 @ 7; 2 @ 6
Almena-Northern Valley HSBrent Orme, Manager(s) (1 Court)
Almena-Northern Valley HS; Downs-Lakeside HS; Kensington-Thunder Ridge HS; Logan HS; Osborne HS; Palco HS; Stockton HS;
Hill City HSAlan Stein, Manager(s) (1 Court)
Dighton HS; Grainfield-Wheatland/Grinnell HS; Hill City HS; Quinter HS; Ransom-Western Plains HS\Healy HS; Rexford-Golden Plains HS;
St. Francis HSCarl Werner, Manager(s) (1 Court)
Atwood-Rawlins County HS; Bird City-Cheylin HS; Sharon Springs-Wallace County HS; St. Francis HS; Tribune-Greeley County HS; Weskan HS; Winona-Triplains/Brewster HS;
Wilson HSTony Brokes, Manager(s) (1 Court)
Central Plains HS; La Crosse HS; Otis-Bison HS; Sylvan-Lucas Unified HS; Victoria HS; Wilson HS;

Rosalia-Flinthills HSDaniel Scribner, Manager(s) (1 Court) -- Saturday, October 20
CLASS 1A REGIONALS (Tuesday, October 16)
27 Schools = 3 @ 7; 1 @ 6
Caldwell HSSean Blosser, Manager(s) (1 Court)
Argonia HS; Burden-Central HS; Caldwell HS; Dexter HS\Cedar Vale HS; Oxford HS; South Haven HS; Udall HS;
Moran-Marmaton Valley HSMike McEwan, Manager(s) (1 Court)
Buffalo-Altoona Midway HS; Chetopa HS; Colony-Crest HS; Leroy-Southern Coffey County HS; Moran-Marmaton Valley HS; Sedan HS; St. Paul HS;
Moundridge HSVance Unrau, Manager(s) (1 Court)
Burrton HS; Elbing-Berean Academy; McPherson-Elyria Christian HS; Moundridge HS; Norwich HS; Peabody-Burns HS; Wichita-Classical School Of Wichita;
Olpe HSChris Schmidt, Manager(s) (1 Court)
Cottonwood Falls-Chase County HS; Hartford HS; Lebo HS; Madison HS\Hamilton HS; Olpe HS; Rosalia-Flinthills HS;

CLASS 1A STATE TOURNAMENT - EMPORIA - WILLIAM ALLAN WHITE AUD.
Tom McEvoy, Manager