Scholars Bowl
Speech & Drama

 

2019 SCHOLARS BOWL ASSIGNMENTS

CLASS 1A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st and 2nd place qualify for State Tournament
Atwood-Rawlins County HS - Deone Horinek, Manager (3:00 PM start)
Almena-Northern Valley HS, Atwood-Rawlins County HS, Bird City-Cheylin HS, Brewster HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Hill City HS, Logan HS, Palco HS, Rexford-Golden Plains HS, Sharon Springs-Wallace County HS, St. Francis HS, Tribune-Greeley County HS, Weskan HS, Winona-Triplains HS
Buffalo-Altoona Midway HS - Jeff Almond, Manager (3:30 PM start)
Buffalo-Altoona Midway HS, Burlingame HS, Chetopa HS, Colony-Crest HS, Hartford HS, Lebo HS, Leroy-Southern Coffey County HS, Madison HS, Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, St. Paul HS, Waverly HS
Kiowa-South Barber HS - Jill Daughhetee, Manager (3:00 PM start)
Argonia HS, Attica HS, Caldwell HS, Coldwater-South Central HS, Cunningham HS, Greensburg-Kiowa County HS, Kiowa-South Barber HS, Langdon-Fairfield HS, Macksville HS, Norwich HS, Pretty Prairie HS, South Haven HS, St. John-Hudson HS, Stafford HS
Lincoln HS - Cody Wolting, Manager (4:00 PM start)
Beloit-St. John's HS, Clyde-Clifton Clyde HS, Downs-Lakeside HS, Glasco HS, Hutchinson-Central Christian HS, Lincoln HS, Little River HS, Mankato-Rock Hills HS, McPherson-Elyria Christian HS, Miltonvale HS, Scandia-Pike Valley HS, Solomon HS, Tescott HS, Tipton Catholic HS
Randolph-Blue Valley HS - Marion Mazouch, Manager (4:00 PM start)
Axtell HS, Centralia HS, Frankfort HS, Hanover HS, Highland-Doniphan West HS, Junction City-St. Xavier HS, Linn HS, Onaga HS, Randolph-Blue Valley HS, Troy HS, Valley Falls HS, Wakefield HS, Washington County HS, Wetmore HS
Ransom-Western Plains HS - Pat Flax, Manager (4:00 PM start)
Claflin-Central Plains HS, Dighton HS, Healy HS, Kensington-Thunder Ridge HS, La Crosse HS, Natoma HS, Osborne HS, Otis-Bison HS, Quinter HS, Ransom-Western Plains HS, Rozel-Pawnee Heights HS, Stockton HS, Sylvan-Lucas Unified HS, Wilson HS
Rosalia-Flinthills HS - Daniel Scribner, Manager (4:00 PM start)
Burden-Central HS, Burrton HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Elbing-Berean Academy, Hope HS, Longton-Elk Valley HS, Lost Springs-Centre HS, Moundridge HS, Oxford HS, Peabody-Burns HS, Rosalia-Flinthills HS, Sedan HS, Udall HS, White City HS
Satanta HS - Cory Bixler, Manager (4:00 PM start)
Ashland HS, Bucklin HS, Deerfield HS, Fowler HS, Ingalls HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Kinsley HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Moscow HS, Rolla HS, Satanta HS, Spearville HS
CLASS 2A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st, 2nd, and 3rd place qualify for State Tournament
Alma-Wabaunsee HS - Jeron Weisshaar, Manager (3:45 PM start)
Allen-Northern Heights HS, Alma-Wabaunsee HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Eskridge-Mission Valley HS, Holton-Jackson Heights HS, Horton HS, Lyndon HS, McLouth HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Oskaloosa HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Richmond-Central Heights HS, Rossville HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Winchester-Jefferson County North HS
Brookville-Ell-Saline HS - Chris Carazo CMAA, Manager (3:00 PM start)
Belleville-Republic County HS, Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Canton-Galva HS, Ellinwood HS, Ellsworth HS, Goessel HS, Herington HS, Hillsboro HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Marion HS, Salina-Sacred Heart HS, Smith Center HS, Sterling HS
Leon-Bluestem HS - Orville Brown, Manager (4:00 PM start)
Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Conway Springs HS, Garden Plain HS, Howard-West Elk HS, Humboldt HS, Leon-Bluestem HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Oswego HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Sedgwick HS, Uniontown HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS, Yates Center HS
Ness City HS - Marc Cowles/Matt Clay, Managers (4:00 PM start)
Ellis HS, Hoxie HS, Johnson-Stanton County HS, Lakin HS, Leoti-Wichita County HS, Meade HS, Medicine Lodge HS, Ness City HS, Oakley HS, Oberlin-Decatur Community HS, Plainville HS, Pratt-Skyline HS, Sublette HS, Syracuse HS, WaKeeney-Trego Community HS
CLASS 3A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st, 2nd, and 3rd place qualify for State Tournament
Council Grove HS - Martha House, Manager (4:30 PM start)
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Carbondale-Santa Fe Trail HS, Council Grove HS, Easton-Pleasant Ridge HS, Hiawatha HS, Holton HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Perry-Lecompton HS, Riley County HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS, Wathena-Riverside HS
Girard HS - Angela Webster, Manager (4:00 PM start)
Baxter Springs HS, Burlington HS, Caney Valley HS, Cherryvale HS, Columbus HS, Erie HS, Fredonia HS, Frontenac HS, Galena HS, Girard HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osage City HS, Pomona-West Franklin HS, Riverton HS, Wellsville HS
Russell HS - Scott Nuss, Manager (4:00 PM start)
Beloit HS, Clay Center Community HS, Colby HS, Concordia HS, Goodland HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Larned HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Minneapolis HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS, Scott Community HS
Wichita Collegiate HS - Peter DeVries, Manager (4:00 PM start)
Anthony/Harper-Chaparral HS, Belle Plaine HS, Cheney HS, Cimarron HS, Douglass HS, Eureka HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kingman HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lyons HS, Wichita Collegiate HS
CLASS 4A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st, 2nd, 3rd and 4th place qualify for State Tournament
Fort Scott HS - Jeff DeLaTorre, Manager (4:00 PM start)
Altamont-Labette County HS, Atchison HS, Baldwin HS, Chanute HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Garnett-Anderson County HS, Iola HS, Kansas City-Piper HS, Louisburg HS, Osawatomie HS, Ottawa HS, Paola HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS, Topeka-Hayden HS, Wamego HS
Winfield HS - Billy Tipps, Manager (4:00 PM start)
Abilene HS, Andale HS, Augusta HS, Buhler HS, Chapman HS, Clearwater HS, El Dorado HS, Independence HS, Mulvane HS, Nickerson HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Towanda-Circle HS, Ulysses HS, Wellington HS, Wichita-Trinity Academy, Winfield HS
CLASS 5A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st, 2nd, 3rd and 4th place qualify for State Tournament
Topeka-Seaman HS - Lee Schmidt, Manager (4:00 PM start)
Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Emporia HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Lansing HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS
Wichita-Bishop Carroll HS - Tyler Fraizer, Manager (4:00 PM start)
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, McPherson HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Heights HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS, Wichita-Northwest HS
CLASS 6A REGIONALS - Thursday, January 31, 2019
1st, 2nd, 3rd and 4th place qualify for State Tournament
Lawrence HS - Matt Ellis, Manager (4:00 PM start)
Gardner-Edgerton HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Leavenworth HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Shawnee-Mill Valley HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS
Wichita-North HS - Michael Church, Manager (4:00 PM start)
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Hutchinson HS, Junction City HS, Liberal HS, Manhattan HS, Wichita-East HS, Wichita-Haysville Campus HS, Wichita-North HS, Wichita-Northeast Magnet HS, Wichita-West HS

 

Untitled Document
Scholars Bowl Champions

6A

5A

4A

3A

2A

1A

Olathe North

Lenexa-St. James Academy

Topeka-Hayden

Wichita Collegiate

Olathe-Heritage Christian Academy

Satanta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[Previous State Champions]