Basketball
Basketball

 

2015-16 Basketball Sub-State Assignments

 

The KSHSAA sponsors 64 Sub-State basketball tournaments which will be conducted February 29-March 5, 2016. There will be 8 sub-state tournaments per classification/division with winners advancing to the state tournament March 9-12, 2016.

Class 4A has been divided into two divisions. Information on groupings for these schools can be found HERE.

Class 1A has been divided into two divisions. Information on groupings for these schools can be found HERE.

Class 1A sub-state seeding will be on Wednesday, February 24. Brackets will be posted after 3:00 p.m. on Wednesday afternoon. All games will be played at the primary host site. Quarterfinal boys games will be on Monday and girls on Tuesday at the primary host site.

Class 2A, 3A sub-state seeding will be on Wednesday, February 24. Brackets will be posted after 3:00 p.m. on Wednesday afternoon. Quarterfinal games will be played at the higher seed on Monday, February 29 (Girls class 2A, Boys class 3A). Tuesday, March 1 (Boys class 2A, Girls class 3A) will play at the higher seed. Semi-finals and finals will be played at the primary site. Thursday – Girls 2A & Boys 3A. Friday – Boys 2A & Girls 3A. Saturday will be girls and boys finals.

Class 4A sub-state seeding will be on Saturday, February 27. Brackets will be posted after 3:00 p.m. on Saturday afternoon. Girls games will be on Thursday and Boys on Friday at the primary host site. Saturday will be girls and boys finals.

Class 5A & 6A sub-state seeding will be on Saturday, February 27. Brackets will be posted after 3:00 p.m. Saturday afternoon. The 8 schools assigned to a site will be divided into 2 sub-state tournaments with all games being played at the higher seeded team. First round games will be played at the higher seeded team on Wednesday, March 2 (Girls 6A, Boys 5A) and Thursday, March 3 (Boys 6A, Girls 5A). Finals will be played at the higher seeded team: Friday – Girls 6A, Boys 5A; Saturday Boys 6A, Girls 5A.

STATE TOURNAMENT SITES

Class 6A – Wichita, WSU-Koch Arena, Mike Sandbo, Manager
Class 5A – Topeka, Expocentre, Matt Winkenwader, Manager
Class 4A – Div. I –Salina, Bicentennial Center, Matt Drexler, Manager
Class 4A – Div. II – Emporia, White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 3A – Hutchinson, Sports Arena, Steven Kappenman, Manager
Class 2A – Manhattan, KSU-Bramlage Coliseum, Karen Hibbard, CVB, Manager
Class 1A – Div. I – Hays, FHSU-Busch Gross Coliseum, Brad Haynes, Manager
Class 1A – Div. II – Dodge City, United Wireless Arena, Jay Gifford, Manager

2016 Sub-State Assignments
(All Classes)
(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)
Following are the sites, managers and assignments for girls and boys sub-state basketball tournaments. The Kansas State High School Activities Association and its member schools sponsor these tournaments for the girls and boys in the state of Kansas.


CLASS 6A SUB-STATES
(March 2-5)

Seeding Manager, Matt Westerhaus, Junction City High School [Boys] [Girls]
Derby, Junction City, Lawrence-Free State, Manhattan, Topeka, Topeka-Washburn Rural, Wichita-East, Wichita-Southeast

Seeding Manager, Jason Herman, Olathe North High School [Boys] [Girls]
Gardner-Gardner-Edgerton, Olathe East, Olathe North, Olathe South, Overland Park-Blue Valley, Overland Park-Blue Valley North, Overland Park-Blue Valley Northwest, Overland Park-Blue Valley West

Seeding Manager, John Johnson, Shawnee Mission South High School [Boys] [Girls]
Kansas City-Wyandotte, Lawrence, Olathe Northwest, Shawnee Mission East, Shawnee Mission North, Shawnee Mission Northwest, Shawnee Mission South, Shawnee Mission West

Seeding Manager, Lance Deckinger, Wichita-Northwest High School [Boys] [Girls]
Dodge City, Garden City, Haysville-Campus, Hutchinson, Wichita-North, Wichita-Northwest, Wichita-South, Wichita-West

 

CLASS 5A SUB-STATES
(March 2-5)

Seeding Manager, Curtis Conrad, Goddard-Eisenhower High School [Boys] [Girls]
Arkansas City, Goddard, Goddard-Eisenhower, Great Bend, Liberal, Maize, Maize South, Wichita-Bishop Carroll

Seeding Manager, Gary Mattingly, Lansing High School [Boys] [Girls]
Kansas City-Schlagle, Kansas City-Washington, Lansing, Leavenworth, Tecumseh-Shawnee Heights, Topeka-Highland Park, Topeka-Seaman, Topeka West

Seeding Manager, Brian Becker, Newton High School [Boys] [Girls]
Andover, Emporia, Newton, Salina-Central, Salina-South, Valley Center, Wichita-Heights, Wichita-Kapaun Mt. Carmel

Seeding Manager, Gary Howard, Overland Park-Blue Valley Southwest High School [Boys] [Girls]
Bonner Springs, Kansas City-Harmon, Kansas City-Turner, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest, Overland Park-St. Thomas Aquinas, Pittsburg, Shawnee-Mill Valley

 

CLASS 4A - DIV. I ASSIGNMENTS
(March 3-5)

Basehor-Linwood High SchoolJoe Keeler, Manager [Boys] [Girls]
Basehor-Linwood, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Shawnee Mission-Bishop Miege

Coffeyville-Field Kindley High SchoolFrank Sills, Manager [Boys] [Girls]
Altamont-Labette County, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, Independence

Louisburg High SchoolDarin Gagnebin, Manager [Boys] [Girls]
Fort Scott, Louisburg, Paola, Spring Hill

Ottawa High SchoolBrad Graf, Manager [Boys] [Girls]
Abilene, El Dorado, Ottawa, Wamego

Tonganoxie High SchoolBrian Engelken, Manager [Boys] [Girls]
Atchison, De Soto, Eudora, Tonganoxie

Towanda-Circle High SchoolMatt Carroll, Manager [Boys] [Girls]
Andale, Andover-Central, Augusta, Towanda-Circle

Ulysses High SchoolJason Kenny, Manager [Boys] [Girls]
Buhler, Hays, McPherson, Ulysses

Wellington High SchoolBrian Buchanan, Manager [Boys] [Girls]
Mulvane, Rose Hill, Wellington, Winfield

 

CLASS 4A - DIV. II ASSIGNMENTS
(March 3-5)

Baldwin @ Baldwin Junior High SchoolGary Stevanus, Manager [Boys] [Girls]
Baldwin, Kansas City-Bishop Ward, LaCygne-Prairie View, Osawatomie

Baxter Springs High SchoolRoger Reynolds, Manager [Boys] [Girls]
Baxter Springs, Columbus, Frontenac, Girard

Burlington High SchoolDave Watkins, Manager [Boys] [Girls]
Burlington, Garnett-Anderson County, Iola, Santa Fe Trail

Clay Center Community High SchoolRobert Moran, Manager [Boys] [Girls]
Chapman, Clay Center Community, Concordia, Lindsborg-Smoky Valley

Clearwater High SchoolBob Mellen, Manager [Boys] [Girls]
Clearwater, Parsons, Wichita-Collegiate, Wichita-Trinity Academy

Goodland High SchoolDavid Blochlinger, Manager [Boys] [Girls]
Colby, Goodland, Holcomb, Hugoton

Holton High SchoolJason Schroeder, Manager [Boys] [Girls]
Holton, Meriden-Jefferson West, St. George-Rock Creek, Topeka-Hayden

Kingman High SchoolBill Kelley, Manager [Boys] [Girls]
Haven, Kingman, Nickerson, Pratt

 

CLASS 3A SUB-STATES
(February 29 - March 5)

Cheney High SchoolTodd Hague, Manager [Boys] [Girls]
Anthony/Harper-Chaparral, Belle Plaine, Cheney, Conway Springs, Douglass, Garden Plain, Leon-Bluestem, Wichita-The Independent

Council Grove High SchoolCasey Maransani, Manager [Boys] [Girls]
Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Hoyt-Royal Valley, Osage City, Riley County, Rossville, Silver Lake, St. Marys

Halstead High SchoolJames O’Brien, Manager [Boys] [Girls]
Eureka, Gypsum-Southeast of Saline, Halstead, Hesston, Hutchinson-Trinity Catholic, Marion, Sedgwick, Whitewater-Remington

Hiawatha High SchoolKim Lillie, Manager [Boys] [Girls]
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Marysville, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Wathena-Riverside

Lakin High SchoolJeff Fuss, Manager [Boys] [Girls]
Cimarron, Kismet-Southwestern Heights, Lakin, Larned, Lyons, Scott Community, Sterling, Syracuse

Mound City-Jayhawk Linn High SchoolKandy Abernathy, Manager [Boys] [Girls]
Arma-Northeast, Humboldt, Mound City-Jayhawk Linn, Oskaloosa, Perry-Lecompton, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights, Wellsville

Neodesha High SchoolRandy Paxson, Manager [Boys] [Girls]
Caney-Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Erie, Fredonia/Longton Elk Valley, Galena, Neodesha, Riverton

Norton Community High SchoolDustin McEwen, Manager [Boys] [Girls]
Beloit, Ellsworth, Hays-Thomas More Prep-Marian, Hoisington, Minneapolis, Norton Community, Phillipsburg, Russell

 

CLASS 2A SUB-STATES
(February 29 - March 5)

Brookville-Ell Saline High SchoolChris Carazo, Managers [Boys] [Girls]
Brookville-Ell Saline, Canton-Galva, Elbing-Berean Academy, Herington, Hillsboro, Inman, Little River, Moundridge

Ellis High SchoolBrandon Armbruster, Manager [Boys] [Girls]
Atwood-Rawlins County, Ellis, Hill City, Oakley, Oberlin-Decatur Community, Plainville, St. Francis, WaKeeney-Trego Community

Horton High SchoolPat McAfee, Manager [Boys] [Girls]
Horton, Jackson Heights, McLouth, Olathe-Heritage Christian, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Academy, Troy, Valley Falls, Winchester-Jefferson County North

Lyndon High SchoolBrad Marcotte, Manager [Boys] [Girls]
Allen-Northern Heights, Burlingame, Cottonwood Falls-Chase County, Lawrence-Bishop Seabury, Lyndon, Madison/Hamilton, Olpe, Wabaunsee

Sedan High SchoolCarolyn Williams, Manager [Boys] [Girls]
Howard-West Elk, Oswego, Oxford, Pittsburg-St. Marys Colgan, Sedan, Udall, Uniontown, Yates Center

St. John-Hudson High SchoolMike Burgan, Manager [Boys] [Girls]
Claflin-Central Plains, Coldwater-South Central, Ellinwood, Greensburg-Kiowa County, Macksville, Medicine Lodge, Pratt-Skyline, St. John-Hudson

Sublette High SchoolLance Carter, Manager [Boys] [Girls]
Elkhart, Johnson-Stanton County, Leoti-Wichita County, Meade, Montezuma-South Gray, Ness City, Spearville, Sublette

Washington County High SchoolScott Romeiser, Manager [Boys] [Girls]
Belleville-Republic County, Bennington, Blue Rapids-Valley Heights, Lincoln, Salina-Sacred Heart, Smith Center, Solomon, Washington County

 

CLASS 1A - DIV. I SUB-STATES
(February 29 - March 5)

Dexter High SchoolDonna Fatout, Manager [Boys] [Girls]
Burden-Central, Dexter/Cedar Vale, Kiowa-South Barber, Langdon-Fairfield, Pretty Prairie, South Haven

Kinsley High SchoolWilliam King, Manager [Boys] [Girls]
Jetmore-Hodgeman County, Kinsley, La Crosse, Minneola, Otis-Bison, Satanta

Lebo High SchoolDuane Colwell, Manager [Boys] [Girls]
Goessel, Lebo, Melvern-Marais Des Cygnes Valley, Peabody-Burns, Waverly

Mankato-Rock Hills High SchoolBrock McMillan, Manager [Boys] [Girls]
Downs-Lakeside, Kensington-Thunder Ridge, Mankato-Rock Hills, Osborne, Scandia-Pike Valley, Stockton

Moran-Marmaton Valley High SchoolMike McEwan, Manager [Boys] [Girls]
Chetopa**, Leroy-Southern Coffey County, Moran-Marmaton Valley, Pleasanton, Rosalia-Flinthills, St. Paul

Onaga High SchoolRamon Fisher, Manager [Boys] [Girls]
Centralia, Frankfort, Highland-Doniphan West, Leavenworth-Immaculata, Onaga

Quinter High SchoolJohn Crist, Manager [Boys] [Girls]
Brewster/Winona-Triplains, Hoxie, Quinter, Tribune-Greeley County, Victoria

Wakefield High SchoolRich Steppe, Manager [Boys] [Girls]
Clyde-Clifton Clyde, Hanover, Lost Springs-Centre, Rural Vista (Hope/White City), Wakefield

 

CLASS 1A - DIV. II SUB-STATES
(February 29 - March 5)

Burrton High SchoolTerry Bruton, Manager [Boys] [Girls]
Burrton, Chase, Hutchinson-Central Christian, McPherson-Elyria Christian, Rozel-Pawnee Heights, Stafford

Caldwell High SchoolKurt Neal, Managers [Boys] [Girls]
Argonia, Ashland, Attica, Caldwell, Cunningham, Norwich

Deerfield High SchoolShane Burns, Manager [Boys] [Girls]
Bucklin, Deerfield, Fowler, Ingalls, Moscow, Rolla

Dighton High SchoolMark Penka, Manager [Boys] [Girls]
Dighton, Healy, Ransom-Western Plains, Sharon Springs-Wallace County, Weskan

Grainfield-Wheatland/Grinnell High SchoolTerry Ostmeyer, Manager [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley, Bird City-Cheylin, Grainfield-Wheatland/Grinnell, Logan, Rexford-Golden Plains

Hartford High SchoolCass Stubbs, Manager [Boys] [Girls]
Atchison-Riverbend International*, Buffalo-Altoona Midway, Colony-Crest, Hartford, Junction City-St. Xavier, Wetmore

Palco High SchoolRoger Morris, Manager [Boys] [Girls]
Natoma, Palco, Sylvan-Lucas Unified, Tescott, Wilson

Randolph-Blue Valley High SchoolBridgett Henry, Manager [Boys] [Girls]
Axtell, Beloit-St. Johns/Tipton, Linn, Randolph-Blue Valley, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco)